Mydło vs żel pod prysznic

Mydło vs żel pod prysznic

Dawniej produkty do kąpieli nie tworzyły aż tak bogatej i zróżnicowanej grupy produktów jak obecnie. Na rynku było ich niewiele. Najczęściej używano więc zwykłych i klasycznych mydeł, czyli produktów występujących pod postacią kostek myjących.

W pewnym momencie zauważono jednak, że nie są one niczym korzystnym dla skóry. Mydło potrafi oczywiście oczyścić ciało, ale jest to jedyny efekt, jaki zapewnia, bo totalnie nie daje sobie rady z samą pielęgnacją skóry, którą też można się zająć czy to w wannie, czy pod prysznicem, aby później w ogóle nie używać już żadnych mleczek czy balsamów.

Dla większości osób żel pod prysznic będzie więc dużo lepszym wyborem od tradycyjnego mydła. Ma on niższe i korzystniejsze dla skóry pH. Bliżej mu do odczynu kwaśnego, podczas gdy pH tradycyjnego mydła jest typowo zasadowe, ponieważ wynosi od 8,5 do nawet 10. Odczyn ludzkiej skóry wynosi natomiast mniej więcej 5. Jeżeli więc ciało będzie się zawsze oczyszczać produktem myjącym o wyższym pH, może to doprowadzić do jego wysuszenia i silnego podrażnienia.

Kosmetyki do kąpieli zawsze trzeba jednak dopasować do potrzeb konkretnej skóry. A te potrzeby bywają przecież różne. Nierzadko nawet dermatolodzy polecają niektórym swoim pacjentom używanie najzwyklejszych mydeł. Robią to w przypadku, gdy skóra ma wysokie skłonności do alergii i źle reaguje na kontakt z jakimikolwiek sztucznymi substancjami, czyli np. aromatami, barwnikami bądź konserwantami. Szare mydło tych związków w ogóle nie zawiera. Ono na ogół jest też bezpieczniejszym wyborem dla osób młodszych oraz tych zmagających się z problemem skóry atopowej.

A co z kąpielami? W końcu praktycznie każdy człowiek lubi od czasu do czasu posiedzieć nieco dłużej w wannie, dodając do niej aromatyczne produkty do kąpieli. Tak naprawdę jednak lepiej od tych wszystkich zapachowych płynów i kolorowych żeli sprawdzi się najzwyklejsza sól emska. Ma ona świetne regenerujące właściwości, które koją skórę i odprężają umysł. Takiej soli można używać nawet na skórze suchej.

Dodaj komentarz